Az elmúlt időszakban kiemelt figyelmet kapott az a jelenség, hogy bizonyos termékek árának változatlanságával vagy akár emelkedésével párhuzamosan a termékek mennyisége csökken. A gyakorlat rejtett áremelésnek minősül, és bár annak alkalmazása önmagában nem jogszabályellenes, a fogyasztók ár-érték arányban a korábbinál kevesebbet kapnak ugyanazon pénzösszegért a megvásárolt termékből, ezáltal csökken jövedelmük vásárlóértéke.
A jelenség kezelésére a fogyasztók figyelmének fokozott felhívása jelent megoldást. A fogyasztóknak szóló figyelemfelhívás nyomást gyakorolhat a kiskereskedőkre és rajtuk keresztül a beszállítókra, illetve a gyártókra, hogy mérlegeljék reputációs kockázataikat, és ne alkalmazzanak rejtett áremeléseket.
Ezt a célt szolgálja az élelmiszer-infláció csökkentése érdekében szükséges intézkedésekről szóló 1/2024. (I. 9.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Korm. rendelet), amely a benne foglalt előírások megsértése miatti eljárások lefolytatását a fogyasztóvédelmi hatóság hatáskörébe utalta.
A Korm. rendelethez kapcsolódóan megjelent az élelmiszer-infláció csökkentése érdekében szükséges intézkedésekről szóló 1/2024. (I. 9.) Korm. rendelet végrehajtásáról szóló 7/2024. (II. 22.) NGM rendelet (a továbbiakban: NGM rendelet) is, amely a Korm. rendeletben előírt tájékoztatás részletszabályait tartalmazza.
Az általános fogyasztóvédelmi hatóságként eljáró kormányhivatalok ellenőrzése a tájékoztatásokra terjed ki, értve ezalatt a fogyasztók és a kereskedők tájékoztatását egyaránt
© 2025 - Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság
Felhasználási feltételek Akadálymentességi nyilatkozat