Az EU általános termékbiztonsági rendelete (GPSR): A fogyasztóvédelem új korszaka

A 2024. december 13-tól alkalmazandó, az általános termékbiztonságról szóló, 2023. május 10-i (EU) 2023/988 európai parlamenti és tanácsi rendelet, más néven az általános termékbiztonsági rendelet az általános termékbiztonságról szóló irányelv helyébe lép, és a fogyasztóvédelem új korszakát nyitja meg.

Az általános termékbiztonsági rendelet a fogyasztási cikkekre vonatkozik, de azoknak is meg kell felelniük, amelyeket kizárólag szakmai felhasználásra terveztek, és amelyek később eljutnak a fogyasztói piacra.

Kiegészíti a biztonságra vonatkozó egyéb uniós jogszabályokat, amelyek kiterjednek minden olyan további szempontra és kockázatra, amellyel az adott jogszabály követelményei nem foglalkoznak.

A rendelet számos fontos, mind a gazdasági szereplőket, mind a hatóságokat érintő változást vezet be azzal a céllal, hogy Unió-szerte javítsa a termékbiztonsági előírásokat.

Az általános termékbiztonsági rendelet által bevezetett főbb változások

Szélesebb termékkör: A rendelet immár a termékek szélesebb körét öleli fel, beleértve az online értékesített, új, használt, javított vagy felújított termékeket is.

Bevezeti továbbá a mentességek listáját:

  • emberi vagy állatgyógyászati felhasználásra szánt gyógyszerek,
  • élelmiszerek és takarmányok,
  • élő növények és állatok, géntechnológiával módosított szervezetek és mikroorganizmusok zárt rendszerben történő felhasználása,
  • állati eredetű és melléktermékek,
  • növényvédő szerek,
  • szolgáltató által üzemeltetett szállítóeszköz,
  • alacsony kockázatú légi járművek,
  • régiségek,
  • olyan termékek, amelyeken egyértelműen feltüntették, hogy használat előtt javítandók vagy újrafeldolgozandók.

Megerősített kockázatértékelés:

A gazdasági szereplőknek szigorúbb kockázatértékeléseket kell végezniük a termék teljes életciklusa során.A gazdasági szereplők elszámoltathatóságának fokozása: Az EU-ban egy felelős gazdasági szereplőt (uniós gyártót, importőrt, meghatalmazott képviselőt vagy logisztikai szolgáltatót) kell megbízni a rendelet hatálya alá tartozó egyes termékek biztonságával kapcsolatos feladatokkal.

Megerősített piacfelügyelet:

A nemzeti hatóságok nagyobb hatáskörrel rendelkeznek a termékek hatékonyabb ellenőrzésére és a nem biztonságos termékek elleni fellépésre. A RAPEX-et, a veszélyes termékek riasztási rendszerét átneveztékSafety Gate biztonsági riasztórendszerre,és a nem élelmiszer jellegű veszélyes termékek ellen hozott intézkedésekkel kapcsolatos jobb információcserére összpontosít.

A fogyasztók önrendelkezésének elősegítése: A rendelet több információt és eszközt biztosít a fogyasztók számára a nem biztonságos termékek bejelentéséhez.

Kiberbiztonsági intézkedéseket és mesterséges intelligenciával kapcsolatos jellemzőket építettek be a termékek külső fenyegetésekkel szembeni védelme, valamint a termékfejlesztés, a tanulás és a prediktív képességek lehetővé tétele érdekében.

Az általános termékbiztonsági rendelet – a hatályon kívül helyezett irányelvvel ellentétben – közvetlenül alkalmazandó a tagállamokban.