Energiahatékonysági címkéket vizsgál a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság

A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) és a szakmai irányítása alatt álló kormányhivatalok a magyar családok védelme érdekében átfogó piacfelügyeleti ellenőrzést folytatnak az energiacímkézés terén, melynek keretében a vizsgálatok kiterjednek a hagyományos és az online kereskedelmi forgalomra egyaránt.

Az NKFH szakmai felügyelete mellett zajló kormányhivatali ellenőrzések fókuszában a kereskedelmi forgalomban árusított hűtőkészülékek (hűtők, fagyasztók és bortárolók) forgalmazási körülményeinek feltárása áll, különös tekintettel a termékek energiahatékonysági címkézésére és termékismertető adatlapjára.

Az energiahatékonysági címkézés rendszerének célja kettős: egyrészt annak biztosítása, hogy a fogyasztók pontos összehasonlító információkhoz jussanak a háztartási készülékek műszaki jellemzőiről, ezzel segítve az igényeknek megfelelő berendezés kiválasztását. Másrészt fontos feladat, hogy a címkézés ösztönözze a gyártókat a készülékek energiahatékonyságának további javítására, és felgyorsítsa az energiahatékony technológiákra való piaci átállás folyamatát. Az átláthatóság érdekében az egységes uniós szabályozás 2021. március 1-jével visszatért az A-tól G-ig terjedő energiaosztályokhoz. A változtatással egyszerűbbé vált a jelölési rendszer használata és megértése, valamint ennek következtében szigorodtak a problémás esetek következményei is.

A témavizsgálat tárgyát képezi ezen felül a vizuális hirdetések (köztük az interneten közzétett hirdetések) és a műszaki promóciós anyagok (köztük az interneten közzétett műszaki promóciós anyagok) ellenőrzése is. Az ellenőrzéseket áruházláncok, üzletláncok egységeiben, műszaki áruházakban, szaküzletekben, valamint egyéb kiskereskedelmi egységekben és webáruházakban folytatják le munkatársaink.

Míg 2023-ban az egyedi helyiségfűtő berendezések és a szilárd tüzelésű kazánok, addig a tavalyi évben a háztartási sütők és a páraelszívók kerültek az ellenőrzés fókuszába. 2024-ben a kormányhivatalok a témavizsgálat keretében összesen 105 ellenőrzést végeztek el, amelyből 81 hagyományos üzletben, 24 vizsgálat pedig webáruházban történt. Ebből 45 esetben állapítottak meg valamilyen jogsértést, ami 43%-os kifogásolási arányt jelentett. Az összesen ellenőrzött 1.584 féle készülékből 808 féle esett kifogás alá, ami jelentős, 51%-os kifogásolási arányt mutat.

Dr. Német-Weingartner Lilla, az NKFH elnöke elmondta, hogy „a jogsértések esetében az arányosság elvét szem előtt tartva, a gazdasági szereplőkkel szorosan együttműködve fogjuk megtenni a szükséges lépéseket és intézkedéseket a jogkövető termékforgalmazás elérése érdekében.”