Így változtak a kötelező jótállás szabályai

2024. december 20-án a 132. számú Magyar Közlönyben megjelent az egyes tartós fogyasztási cikkekre vonatkozó kötelező jótállásról szóló 151/2003. (IX. 22.) Korm. rendeletet (a továbbiakban: 151/2003. Korm. rendelet) módosítása.

A módosítások célja

A vállalkozások adminisztratív terheinek csökkentése. Ezt a célt a módosítás alapvetően azzal kívánja elérni, hogy kiterjeszti az ún. elektronikus jótállási jegy átadásának lehetőségeit.

A módosított rendelkezések

A módosítás alapján „a vállalkozás az e rendelet előírásainak megfelelő jótállási jegyet – a fogyasztó eltérő kérése hiányában elektronikus úton is átadhatja a fogyasztó részére”.

A 151/2003. Korm. rendelet abban a tekintetben is módosult, hogy a „kisértékű” – 50 000,- Ft-ot meg nem haladó eladási árú – fogyasztási cikkek esetében a jótállás a számla vagy nyugta ellenében érvényesíthető, ezekben az esetekben a vállalkozás nem köteles a jótállási jegy kibocsátására sem papír alapon, sem pedig elektronikus úton.

Fontos tudnivalók

• A vállalkozás az említett eladási árat meg nem haladó tartós fogyasztási cikkek esetén nem köteles a jótállási jegy kiállítására, azonban azt továbbra is változatlanul lehetősége van kiállítani és átadni a fogyasztó részére.

• Amennyiben a vállalkozás él a 151/2003. Korm. rendeletben foglalt lehetőségével, és nem állít ki jótállási jegyet, a jótállási jegy bizonyos tartalmi elemeiről ebben az esetben tájékoztatnia kell a fogyasztót.

• A 151/2003. Korm. rendelet alapján a jótállási határidő végéig jól olvasható formában maradó módon kell tájékoztatnia a fogyasztót a következőkről:

1. fogyasztási cikk azonosítására alkalmas megnevezéséről és típusáról, valamint a gyártási számáról (ha rendelkezésre áll),

2. fogyasztó jótállásból eredő jogairól, azok érvényesíthetőségének határidejéről, helyéről és feltételeiről,

3. annak lehetőségéről, hogy fogyasztói jogvita esetén a fogyasztó a vármegyei (fővárosi) kereskedelmi és iparkamarák által működtetett békéltető testület eljárását is kezdeményezheti.

• A jótállási jegy kiállítása alóli mentesség nem érinti a vállalkozások jótállásra való kötelezettségét; a jótállásból eredő jogok az általános szabályok szerint, az ellenérték megfizetését igazoló bizonylattal érvényesíthetőek.

Ezen körülményre a vállalkozás a fogyasztási cikk átadásával egyidejűleg köteles felhívni a fogyasztó figyelmét.

A jogszabály hatálya

A kötelező jótállást érintő jogszabályi változások 2025. január 1-jétől hatályosak.

Kihez fordulhat a fogyasztó?

A fogyasztók szavatossági és jótállási igényeinek intézését érintő tájékoztatási és adminisztratív jellegű előírások betartásának ellenőrzésére a fogyasztóvédelmi hatóság rendelkezik hatáskörrel. Emellett széleskörű hatósági jogkörrel rendelkezik a jótállással, illetve szavatossággal kapcsolatos tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatok vonatkozásában is.

A fogyasztók részéről felmerülő szavatossági és jótállási igények megalapozottságának eldöntése főszabály szerint a bíróság, valamint a fogyasztói jogvita bírósági eljáráson kívül rendezése céljából a békéltető testület hatáskörébe tartozik.