Napjainkban egyre bővül az étrend-kiegészítők már egyébként is széles kínálata mind a boltok polcain, mind az internetes kereskedelmi forgalomban. A fogyasztó joggal érzi magát időnként elveszettnek az étrend-kiegészítők már-már kaotikus világában. Rövid cikkekből álló sorozatunk útmutatást kíván adni a fogyasztóknak az étrend-kiegészítők tudatos választásához, illetve vásárlásához.
1. Az étrend-kiegészítő nem gyógyszer!
Az étrend-kiegészítőket sok fogyasztó tévesen a gyógyszerek közé sorolja, mivel a két termékkategória kiszerelése (pl. tabletta, kapszula) nagyon hasonló és az étrend-kiegészítők csomagolásán is feltüntetnek adagolást és figyelmeztetéseket, csakúgy, mint a gyógyszerek esetében. Mindezen hasonlóságok ellenére azonban a két termékcsoport nem azonos termékkategóriába tartozik. Az étrend-kiegészítők az élelmiszerek egy speciális formája.
Azt, hogy egy adott termék milyen termékkategóriában kerül forgalomba a terméket gyártó vállalkozás határozza meg. A termékkategóriába történő besorolás során figyelembe veszik a termék összetételét, hatóanyagait, a termékkel kapcsolatos kommunikációt és a felhasználás módját.
A jogszabályi meghatározás szerint az étrend-kiegészítő a hagyományos étrend kiegészítését szolgáló olyan élelmiszer, amely koncentrált formában tartalmaz tápanyagokat (vitaminok és ásványi anyagok) vagy egyéb táplálkozási vagy élettani hatással rendelkező anyagokat
(pl. aminosavak, növények, illetve növényi hatóanyagok), egyenként vagy kombináltan; adagolt vagy adagolható formában kerül forgalomba (pl. kapszula, pasztilla, tabletta, port tartalmazó tasak).
Az étrend-kiegészítők tehát nem gyógyszerek, hanem élelmiszerek, így gyógyszer hatóanyagot nem tartalmazhatnak. Természetesen előfordulhatnak olyan összetevők, amelyekkel étrend-kiegészítőben és gyógyszerben is találkozhat a fogyasztó (pl. egyes baktériumtörzsek, vitaminok, ásványi anyagok), ezeket az összetevőket azonban a gyógyszerek többnyire nagyobb mennyiségben (ún. terápiás dózisban) tartalmazzák.
Mivel a gyógyszerek és az étrend-kiegészítők eltérő termékkategóriák, külön jogi szabályozás vonatkozik rájuk. Az étrend-kiegészítők bejelentéskötelesek, míg a gyógyszerek engedélyezéshez kötöttek, és a kommunikációs lehetőségek is szigorúbban szabályozottak a gyógyszerek esetében..
2. Étrend-kiegészítők jogszabályi környezete és bejelentési kötelezettsége
Az étrend-kiegészítők alapvetően élelmiszerek, de az előállítás és forgalmazás során az élelmiszerekre vonatkozó alapvető szabályozás mellett az étrend-kiegészítőkre vonatkozó speciális szabályozásnak is meg kell felelniük.
Az étrend-kiegészítők első magyarországi forgalomba hozatalakor – az élelmiszerláncfelügyeletet ellátó hatóság felé történő bejelentésen túl - a terméket be kell jelenteni a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) felé. Fontos, hogy a bejelentési kötelezettség nem azonos az engedélyezéssel, tehát nem jelenti azt, hogy a készítmény biztonságos és minden jogszabályi előírásnak megfelelően került forgalomba. A bejelentési kötelezettség az étrend-kiegészítők forgalmazásának csak az egyik feltétele, ezen kívül számos más jogszabályi és egyéb követelménynek (pl. jelölési, összetételi) kell eleget tenni az előállítás és a forgalmazás során. A jogszabályoknak megfelelő termékelőállítás és forgalmazás a gyártó és a forgalmazó vállalkozás felelőssége. A bejelentési eljárás során a készítmény egy ún. notifikációs számot kap, amely egy sorszámból és a bejelentés évszámából áll (pl. 1234/2025).
Fontos, hogy a notifikációs szám feltüntetése sem a termék csomagolásán, sem a készítményt forgalmazó weboldalon nem kötelező. Amennyiben azonban önkéntesen feltüntetésre kerül, jogszabályellenes engedélyszámként utalni rá, mivel az étrend-kiegészítők forgalmazása nem kötött engedélyhez és az étrend-kiegészítők kapcsán engedélyre, engedélyeztetésre történő bármilyen hivatkozás alkalmas a fogyasztók megtévesztésére.
A termék kiválasztásakor, a megvásárlás előtt mindenképpen érdemes megtekinteni az NNGYK honlapján a folyamatosan bővülő, bejelentett étrend-kiegészítők listáját, valamint a forgalomba hozataltól eltiltott termékek listáját.
https://ogyei.gov.hu/ETREND_LISTA A tudatos választáshoz mindkét listát figyelembe kell venni, és mindig ellenőrizni kell, hogy a kiszemelt készítmény rajta van-e.
Ne vásároljon meg olyan készítményt, amely szerepel a forgalomból kitiltott termékek listáján, hiszen azt valamilyen okból az ellenőrző hatóság nem találta alkalmasnak a forgalmazásra! Szintén ne vásároljon olyan étrend-kiegészítőt, amely nem szerepel a bejelentett termékek listáján, hiszen az a termék az alapvető forgalmazási feltételnek sem tesz eleget!
© 2025 - Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság
Felhasználási feltételek Akadálymentességi nyilatkozat