Tévhit: „Rosszul lettem az elfogyasztott gyümölcstől/zöldségtől, biztosan agyon van permetezve!”
Tény: Elvileg nem lehetetlen, de minimális a valószínűsége annak, hogy az elfogyasztott zöldségben, gyümölcsben lévő növényvédőszer-maradék akut mérgezési tüneteket okozzon.
A növényvédőszerek hatóanyaga, amennyiben a termék belsejébe jut (pl. felszívódó, vagy szisztemikus szerek esetében), nem marad ott örökké, hanem több-kevesebb idő alatt lebomlik. Minden engedéllyel rendelkező hatóanyag esetében kísérletek hosszú sorát végzik el annak érdekében, hogy pontosan megismerjék az adott hatóanyag viselkedését – felszívódási, bomlási folyamatait - a növényen belül, valamint hatását az emberi szervezetre és a környezetre. Ezen eredmények ismeretében dolgozzák ki az adott növényvédő-szer készítmény felhasználási technológiáját és állapítják meg a hatóanyagra vonatkozó növényvédőszer-maradék határértékeket, figyelembe véve a rövid és hosszútávú kockázatokat egyaránt.
Némileg leegyszerűsítve mindebből az következik, hogy ha az adott élelmiszer a határértéket el nem érő mértékben tartalmaz növényvédőszer-maradékot, akkor a normálisnak tekinthető mértékű fogyasztást feltételezve az élelmiszer elfogyasztása nem jár érdemi kockázattal hosszú távon sem. Ez valójában sokszoros túlbiztosítást jelent, azaz még a határértéket jelentősen meghaladó szermaradék tartalom esetében sem okoz akut mérgezést a termék elfogyasztása, illetve a kockázat jelentő növekedéséhez annyit kellene a termékből egyszerre elfogyasztani, ami gyakorlatilag lehetetlen.
A kiegyensúlyozott, egészséges étrendhez nélkülözhetetlen a zöldségek és gyümölcsök fogyasztása, de mint más élelmiszerek esetében is előfordul, a zöldségek és gyümölcsök fogyasztása is okozhat alkalmanként változatos problémákat az allergiától kezdve az emésztési zavarokon át a gyomorégésig, nem kell rögtön a legrosszabbra (mérgezésre) gondolni.
Oszd meg másokkal is!
Facebook megosztás© 2025 - Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság
Felhasználási feltételekAkadálymentességi nyilatkozatKészült a Digitális Állampolgárság Program keretében.