Összehangolt uniós fogyasztóvédelmi ellenőrzés indul a mobil és online játékokkal összefüggésben

A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) kiemelt figyelmet fordít a fiatal fogyasztókat érintő kihívásokra, különös tekintettel a digitális környezetben felmerülő fogyasztóvédelmi kérdésekre. Ennek jegyében az NKFH 2025 tavaszán részt vesz a Nemzetközi Fogyasztóvédelmi Jogérvényesítési Hálózat (International Consumer Protection and Enforcement Network; ICPEN) által koordinált, a mobil és online játékok összehangolt ellenőrzését célzó nemzetközi akcióban („sweep").

A nemzetközi kampány célja, hogy a részt vevő hatóságok átfogó képet kapjanak a mobil- és online játékok piacán jelen lévő, fogyasztóvédelmi szempontból aggályos gyakorlatokról, és hatékonyabbá tegyék saját vizsgálataikat. A fiatalok védelme érdekében az NKFH a Nemzetgazdasági Minisztériummal (NGM) egyeztetve már megkezdte a felkészülést az összehangolt sweep-re.

A videójáték-ipar napjaink egyik legdinamikusabban növekvő szektora, amelynek globális piaca meghaladja a 217 milliárd amerikai dollárt. A gyors növekedéssel párhuzamosan számos olyan üzleti gyakorlat alakult ki, amely potenciálisan sértheti a fogyasztók, különösen a kiskorúak érdekeit.

A sweep során az alábbi területeket ellenőrizzük:

• Lootbox-ok: a véletlenszerű jutalmakat kínáló fizetési rendszerek átláthatóságát,

• Virtuális fizetőeszközök: a játékokon belüli vásárlások feltételeit,

• Sötét mintázatok: az eladások ösztönzését szolgáló manipulációs technikákat,

• Pay-to-win modell: az előnyök vásárlásának hatását a játékélményre,

• Kiskorúakat célzó gyakorlatok: a gyermekek számára félrevezető reklámokat és mechanizmusokat,

• Influenszerek szerepe: a játékokat népszerűsítő tartalomkészítők felelősségét.

Dr. Német-Weingartner Lilla, az NKFH elnöke elmondta, hogy „A családok védelme kiemelt feladata az NKFH-nak, ezért a sweep-ben való részvétel teljesen összhangban van a 2025. évi Ellenőrzési és Vizsgálati Programban meghatározott „Videójátékok fogyasztóvédelmi szempontú ellenőrzése” című témavizsgálatunkkal. A gyermekeket is érintő vizsgálatok célja a családok hatékonyabb védelme és a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatok visszaszorítása.”

Az NKFH – hasonlóan az eljárásban részt vevő társhatóságokhoz, így többek között a Gazdasági Versenyhivatalhoz – elkötelezett amellett, hogy a fiatalokat védje a digitális térben felmerülő visszaélésekkel szemben, és aktívan részt vegyen a nemzetközi összefogásban egy biztonságosabb online környezet megteremtése érdekében.