Az online vásárlás a fogyasztók körében ugyan egyre népszerűbb kereskedelmi forma, étrend-kiegészítők esetében mégis nagyobb kockázatot rejt, ami a fogyasztók részéről nagyfokú körültekintést, fogyasztói tudatosságot igényel. A weboldalakon feltüntetett kommunikációra ugyanis gyakran jellemző, hogy a fogyasztók hiszékenységét kihasználva próbálják az eladást ösztönözni.
Mire érdemes figyelni az online vásárlás során az étrend-kiegészítő kiválasztásakor?
• Csakúgy, mint a termék csomagolásán, az online vásárlás során is vannak olyan információk a termékkel kapcsolatban, amelyekről a vásárlás előtt szükséges tájékoztatást nyújtani, annak érdekében, hogy a fogyasztók tudatos döntést hozhassanak az étrend-kiegészítő megvásárlásával kapcsolatban.
Ne vásároljon olyan webáruházból, ahol a termékkel kapcsolatos alapvető információkat sem tüntetik fel! Étrend-kiegészítők esetében ezek - többek között - a termék megnevezése, összetétele, hatóanyagai és azok mennyisége a napi adagban, valamint az ajánlott napi adag.
• Bár az étrend-kiegészítők fogyasztása valóban pozitív élettani hatást gyakorolhat a szervezetre, ezek a készítmények nem gyógyítanak és nem enyhítenek tüneteket sem!
Ne vásároljon olyan weboldalról, ahol az étrend-kiegészítőnek betegség megelőző, gyógyító hatást tulajdonítanak! Ne dőljön be olyan szépen csengő ígéreteknek, hogy a termék szedésétől meggyógyul, tünetei megszűnnek, nem kell többé gyógyszert szednie stb. Jusson eszébe a megrendelés gomb megnyomása előtt, hogy ami túl szép ahhoz, hogy igaz legyen…az többnyire nem is fedi a valóságot…
A hagyományos terápia részeként szedett gyógyszerek elhagyása egy „természetes alapú alternatívaként” hirdetett termék javára komoly egészségügyi kockázattal jár, egyes esetekben halálhoz is vezethet.
• A weboldalakon gyakori jelenség az is, hogy a terméket orvosok, egészségügyi szakemberek ajánlásával igyekeznek vonzóbbá tenni és a fogyasztókat ily módon is vásárlásra ösztönözni. Az élelmiszerek esetében a vonatkozó jogszabály azonban tiltja az olyan kommunikációt, amely egyes orvosok vagy egészségügyi szakemberek ajánlásaira hivatkozik. Tehát, ha az étrend-kiegészítőt az említett jogszabályellenes módon értékesítik a weboldalon azt minden esetben fogadja kellő gyanakvással.
• Vásárlás előtt minden esetben érdemes tájékozódni a webáruház üzemeltetőjéről, tehát arról, hogy feltüntetésre kerültek-e a honlapon a vállalkozás adatai. Jogszabály írja elő ugyanis, hogy a fogyasztót tájékoztatni kell a vállalkozás nevéről, székhelyének postai címéről, telefonszámáról és elektronikus levelezési címéről. Nem javasolt olyan weboldalról étrend-kiegészítőt rendelni, amely nem tartalmaz megfelelő információt a terméket forgalmazó vállalkozásról (pl. csak e-mail elérhetőség van feltüntetve).
Bár az online vásárlás lehetővé teszi, hogy a fogyasztó a világ bármely pontjáról rendelhessen étrend-kiegészítőt, mindig érdemes szem előtt tartani, hogy bármilyen probléma esetén sokkal körülményesebb egy külföldi céggel felvenni a kapcsolatot. Emellett figyelemebe kell venni azt is, hogy az Európai Unión kívül más szabályozás érvényes az élelmiszer-előállítás, az élelmiszer-biztonság, valamint az összetevők és a hatóanyagok felhasználhatósága tekintetében is. (Például egyes hatóanyagok, amelyek az EU-n kívül élelmiszerben is felhasználhatók, az EU-ban gyógyszerhatóanyagnak minősülnek, egyes növények pedig csak a biztonságosságuk bizonyítása után kerülhetnek forgalomba külön engedélyeztetési eljárás lefolytatása után.)
• Vásárlás előtt mindig érdemes átolvasni a vásárlói véleményeket a honlapon, illetve a közösségi médiában.
• Online rendelés esetén a fogyasztót a termék átvételétől számított 14 napon belül indokolás nélküli elállási jog illeti meg. Ebben az esetben a fogyasztónak az elállási nyilatkozat megküldését követően 14 napon belül vissza kell küldeni a terméket (ennek költsége azonban a fogyasztót terheli). A vállalkozás pedig köteles az elállásról való tudomásszerzésétől számított 14 napon belül visszatéríteni a fogyasztó által megfizetett teljes összeget (beleértve a termék kiszállítási költségét is), addig azonban visszatarthatja ezt az összeget, amíg a fogyasztó a terméket vissza nem szolgáltatta.
Fontos azonban kiemelni, hogy a fogyasztó étrend-kiegészítők esetében nem élhet elállási jogával, ha a termék csomagolását már felbontotta.
Mire érdemes figyelni a weboldalon keresztül vásárolt étrend-kiegészítő esetén?
• Semmiképp ne fogyasszon el olyan készítményt, amit csomagolás nélkül, sérült vagy felbontott csomagolásban szállítanak ki, esetleg összetétele eltér a weboldalon szereplő adatoktól. A Magyarország területén értékesített étrend-kiegészítőkön minden esetben szerepelnie kell magyar nyelvű jelölésnek, ez a kötelezettség az online módon értékesített élelmiszerek forgalmazására is vonatkozik.
• Ne fogyasszon el olyan étrend-kiegészítőt, amelynek a minőségmegőrzési ideje már lejárt, illetve olyan készítményt, amelyen nem szerepel ez az adat, vagy a minőségmegőrzési idő dátumát láthatóan utólag átírták, módosították!
(Megjegyzés: a weboldalon nem kötelező a termék minőségmegőrzési idejének feltüntetése, a kiszállított terméken azonban már szerepelnie kell ennek az adatnak.)
• Az élettani hatással rendelkező anyagok és mennyiségeik feltüntetése - a hatóanyagtáblázat részeként - kötelező jelölési elem, amennyiben ez az adat nem szerepel a weboldalon, úgy célszerű a termék megvásárlását elkerülni.
• Egzotikus nevű, számunkra ismeretlen összetevőket tartalmazó termékek megvásárlása előtt szintén érdemes körültekintően eljárni az esetleges egészségügyi kockázatok elkerülése céljából.
• Érdemes elkerülni azon termékek megvásárlását is, amelyek kapcsán azt állítják, vagy közlik hogy:
- NNGYK(OÉTI)-engedéllyel rendelkeznek, az NKFH, NNGYK, Nébih, Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem Sport-táplálkozástudományi Központ „..által bevizsgált” „..engedélyezett”;
Megjegyzés: Az étrend-kiegészítők forgalmazása bejelentésköteles tevékenység. A vizsgálatok, amelyekre utalnak, jellemzően csak bizonyos paraméterekre vonatkoznak, amely önmagában nem igazolja, hogy a termék megfelel a jogszabályi előírásoknak és/vagy nem jelent kockázatot a fogyasztók, vagy egyes fogyasztói csoportok számára.
- a termék fogyasztásának elhagyása esetén egészségügyi kockázatok merülhetnek fel, esetleg halált okozhat, esetleg félelemkeltő ábrákkal is illusztrálják a termékkel kapcsolatos tájékoztatást;
- szedésével látványos, akár kilogrammban is megjelölt fogyás várható meghatározott idő alatt;
- gyógyszerekkel hasonlítják össze hatásukat.
© 2025 - Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság
Felhasználási feltételek Akadálymentességi nyilatkozatKészült a Digitális Állampolgárság Program keretében.