Csecsemő- és kisgyermekruhákat, gyermek- és tornaruhákat vizsgál az NKFH

A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) laboratóriumi vizsgálatokkal ellenőrzi a textiltermékek szálösszetételének valódiságát. A vizsgálat célja annak feltárása, hogy a „100% pamut” megjelöléssel ellátott termékek valóban megfelelnek-e a címkén feltüntetett anyagösszetételnek. Amennyiben a vizsgálatok eltérést mutatnak ki, úgy megtévesztés miatt hatósági eljárás indul a magyar családok védelme érdekében.

A háztartási textíliák és ruházati termékek alapanyagának helyes feltüntetése kiemelten fontos a fogyasztók számára, hiszen a szálösszetétel alapvetően befolyásolja vásárlási döntéseiket. A valótlan információk alkalmazása megtévesztő kereskedelmi gyakorlatnak minősül, amely sérti a fogyasztói jogokat. Számos esetben előfordul ugyanis, hogy a termék valódi anyagösszetétele nem egyezik meg a címkén szereplő adatokkal. A korábbi években gyermek pizsamákat vizsgált a hatóság, 40 termékből a 100% pamut helyett a valódi összetétel 4 esetben 100% poliészter, 6 esetben pedig 40-60% poliészter volt.

A vizsgálatot az NKFH akkreditált Élelmiszer- és Vegyipari Laboratóriuma végzi a vonatkozó uniós jogszabályok előírásai alapján, ugyanis textiltermékek csak akkor forgalmazhatók, ha a címkézés és jelölés megfelel a jogszabályi követelményeknek. Az NKFH külön figyelmet fordít arra, hogy a „100% pamut” megjelölés csak olyan termékeken szerepeljen, amelyek valóban egyetlen szálasanyagot tartalmaznak.

A textiliparban elterjedt gyakorlat, hogy a pamutot poliészterrel vagy poliamiddal keverik a termékek tartósságának és könnyebb kezelhetőségének érdekében. Az uniós rendelet lehetőséget ad arra, hogy minimális eltérések előforduljanak: itt legfeljebb 2%-os idegen szál jelenléte fogadható el, amennyiben az gyártástechnológiai okokból elkerülhetetlen, és nem szándékos bekeverés eredménye.

A hatóság felhívja a figyelmet arra, hogy a vásárlóknak érdemes körültekintően tájékozódniuk a textiltermékek összetételéről, és amennyiben gyanús eltérést tapasztalnak, azt jelezzék az NKFH vagy az illetékes kormányhivatal felé.

Az NKFH elnöke, Dr. Német-Weingartner Lilla hangsúlyozta, hogy „a vizsgálatok kiterjednek a csecsemő- és kisgyermek ruhákra, gyerekruhákra és tornaruhákra, valamint felnőtt ingekre és pólókra egyaránt. Hatóságunk a vizsgálat eredményeit összegzi, és szükség esetén intézkedéseket tesz a fogyasztók védelme érdekében.”

Az NKFH és a kormányhivatalok elkötelezettek a fogyasztók védelmében, és minden jogszabálysértés ellen határozottan fellépnek a jövőben is.