Időseket érintő fogyasztóvédelmi panaszok

Az idősebb korosztályt érintő fogyasztóvédelmi problémák az elmúlt években jelentős változásokon mentek keresztül. Az árubemutatók és az üdülési jogokkal kapcsolatos visszaélések száma csökkent, azonban új típusú fogyasztói jogsértések jelentek meg, amelyek továbbra is nehézséget jelentenek.

A kormányhivatalokhoz beérkező bejelentések száma azt mutatja, hogy az árubemutatókkal kapcsolatos fogyasztóvédelmi problémák jelentősen visszaszorultak. Ennek hátterében egyrészt a hatóságok erőteljes fellépése, másrészt a jogszabályi szigorítások állnak.

Az üdülési jogokkal kapcsolatos panaszok száma szintén alacsonynak mondható. Budapest Főváros Kormányhivatalánál (BFKH) az előző évekhez viszonyítva a tendencia ezen a területen is csökkent.

A hagyományos problémák tehát háttérbe szorultak, azonban új típusú fogyasztóvédelmi panaszok jelentek meg az elmúlt évek során, melyek kifejezetten az idősebb korosztályt érintették. Ezek többsége a „házaló kereskedelemhez" kapcsolódik, amely során az idősek számára rendkívül drága, sokszor silány minőségű termékeket értékesítenek, és jótállási-szavatossági igényeiket sem tudják érvényesíteni. Nehézséget jelent az egészségügyi vizsgálatokkal összekötött, megtévesztő termékértékesítés is.

Az online kereskedelemben is az egyik kiszolgáltatott fogyasztói csoport az időskorúak köre. Ezért a fogyasztóvédelmi hatósági eljárások kiemelt célja a kiszolgáltatott fogyasztókat célzó tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatok kiszűrése.

A szerteágazó ajánlatok világában könnyű áldozatául esni. Javasoljuk, hogy az idősebb generáció kérje a családtagok és unokák véleményét, akik segíthetnek felismerni a megtévesztő ajánlatokat. Ha gyanús termék vagy szolgáltatás merül fel, érdemes megkeresni a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóságot, ahol mindent megteszünk annak érdekében, hogy megvédjük a legkiszolgáltatottabb fogyasztói rétegeket a visszaélésektől. Ne dőljünk be mindennek, legyünk tudatos fogyasztók és védjük meg egymást!