A termékbiztonság iránt elkötelezett európai és nemzetközi döntéshozók, nemzeti hatóságok, fogyasztói szervezetek, iparági vezetők és szakértők gyűltek össze október közepén a Nemzetközi Termékbiztonsági Hét keretében, hogy megvitassák és előmozdítsák a fogyasztói termékek biztonságát érintő aktuális kérdéseket.
A három napos konferencián a fogyasztóvédelemért felelős Nemzetgazdasági Minisztérium képviselője is részt vett.
A termékbiztonság nem csak a hazai, hanem az uniós fogyasztói politika egyik legfontosabb prioritása is, mivel közvetlenül támogatja a fogyasztók és a családok védelmét, ösztönzi az innovációt, illetve hozzájárul a tisztességes és versenyképes egységes piac biztosításához. E célkitűzések előmozdítása érdekében rendezte meg 2008 óta kétévente az Európai Bizottság a Nemzetközi Termékbiztonság Hete elnevezésű nagyszabású rendezvényt, melynek idei mottója „Bridges for global product safety”, azaz „Hidak a globális termékbiztonságért”.
A globális ellátási láncokkal és a fogyasztói piacok gyors digitalizációjával a fogyasztói termékek biztonságával kapcsolatos lehetőségek és kihívások egyre inkább határokon átnyúlóvá és összekapcsolttá váltak, így a rendezvény - jelszavához híven - a globális és összekapcsolt termékbiztonsághoz vezető hidak kiépítését tűzte ki célul. Az Európai Bizottság fogyasztóvédelemért is felelős igazságügyi biztosa, Didier Reynders megnyitójában kiemelte, a hidak építése három különböző megközelítésben is értelmezhető. Átmenetet biztosít a jelenből a jövőbe, összekapcsolja az érdekeltek széles körét, illetve kapcsolatot teremt a teremékbiztonság és más szakpolitikák között.
Az e-kereskedelem és kiemelten az online piacterek előretörése a termékbiztonságért felelős piacfelügyeleti hatóságokat is komoly kihívás elé állítja. A veszélyes termékek több mint háromnegyede az Európai Unión kívülről érkezik. Az idén decembertől alkalmazandó új Általános Termékbiztonsági Rendelet (GPSR) célja, hogy egyformán magas védelmet biztosítson mind online, mind hagyományos környezetben. A távol-keleti online piacterekkel szembeni határozott fellépés összeurópai érdek, amelyhez elengedhetetlen az uniós jogszabályi keret megfelelő alkalmazása, a nemzeti piacfelügyeleti hatóságok összehangolt ellenőrzései, a közös online mintavételezéssel összekapcsolt próbavásárlások, illetve a vám- és piacfelügyeleti hatóságok közötti fokozott együttműködés. Sokat számít a konstruktív párbeszéd is, így például a kínai hatóságokkal folytatott dialógus és az online piacterek jogkövető működésének előmozdítását célzó akcióterv is.
Az immár 9. alkalommal megrendezett Nemzetközi Termékbiztonsági Héten több mint 600 szakértő vett részt 70 ország képviseletében és vitatta meg a globális termékbiztonság legégetőbb kérdéseit, így egyebek mellett szóba került a termékbiztonság szerepe a körforgásos gazdaságban, a digitális technológiák fejlődésével együtt megjelenő, például a mentális egészséget veszélyeztető kockázatokkal szembeni fellépés, a diszkriminációmentesség és a nemzetközi együttműködés jelentősége.
A fogyasztóvédelemért is felelős Nemzetgazdasági Minisztérium messzemenően egyetért a magas szintű, a modern kor igényeihez igazodó piacfelügyelet szükségességével, melynek révén biztosítható a magyar családok védelme mind az online térben, mind a hagyományos értékesítési formák keretében.
© 2025 - Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság
Felhasználási feltételek Akadálymentességi nyilatkozat